Wyszukiwarka obiektów
Typ obiektu :


Miejscowość:


Typ obiektu :
Wyszukiwanie zaawansowane
Oferty specjalne
Rekreacja
kontekst
Webtraveling
Paweł Mallek
ul. Klemensiewicza 6B/4
75-353 Koszalin
tel. kom. 608 769 913


Muzeum Nikifora

2009-11-04

Warto zobaczyć Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, w którym zgromadzono obrazy i pamiątki po słynnym malarzu-prymitywiście, Nikiforze Krynickim. Muzeum ulokowane jest w drewnianym budynku "Romanówka" w centrum Krynicy, przy Bulwarach Dietla, tuż za Starą Pijalnią. Do budynku prowadzi mostek ponad potokiem Kryniczanka. Muzeum to jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Muzeum  zostało otwarte w 1995 r. Zgromadzono tu 77 prac artysty i jego bardzo skromny warsztat pracy (na który składały się: skrzynia z pędzlami i pieczątki, którymi podbijał swoje obrazki), zdjęcia artysty, a także książki polskie i zagraniczne opisujące jego twórczość, katalogi, zaproszenia na wystawy.

Budynek muzeum zdobi piękna płaskorzeźba przedstawiająca artystę. Płaskorzeźby i rzeźby poświęcone Nikiforowi Krynickiemu usytuowane są jeszcze w wielu innych miejscach Krynicy, np. w Pijalni Głównej, czy w parku przy alei prowadzącej do Pijalni wód Jan i Józef.

Budynek muzeum – willa Romanówka - został wybudowany w połowie XIX wieku jako pensjonat wypoczynkowy w tzw. „szwajcarskim stylu”, bardzo charakterystycznym dla budowanych w tamtym czasie obiektów w Krynicy. Jest konstrukcji zrębowej, oszalowany malowanymi deskami, kryty blachą, symetryczny, parterowy z półpiętrem. W środku znajduje się głęboki półcień podparty profilowanymi słupami. Nad drzwiami i oknami umieszczone są trójkątne, drewniane naczółki.

Budynek, do 1990 roku funkcjonował jako pensjonat przy ul. K. Pułaskiego. Później został rozebrany, poddany konserwacji i zmontowany na nowo na obecnym miejscu. Obecnie, jest to obiekt zabytkowy i znajduje się na małopolskim szlaku architektury drewnianej.

Godziny otwarcia muzeum: codziennie, z wyjątkiem poniedziałków w godzinach: 10-13, 14-17

Galeria Sztuki "Romanówka"
Bulwary Dietla 19 (na tyłach Starego Domu Zdrojowego) 

tel. 018 471 53 03

 

 
wgorach.pl 2005 Wszelkie Prawa Zastrzeżone